Wymiana podzespołów w PC

Serwis komputerowy

Wymiana podzespołów w PC

często usterki podzespołów komputera

Nowoczesny, ale przede wszystkim sprawny komputer stacjonarny to ogromne możliwości dla osób, które pracują z domu, a także poświęcają swój czas wolny na granie w gry komputerowe. Niestety, większość podzespołów w komputerach zużywa się i z biegiem lat mogą wymagać wymiany. Jakie podzespoły komputerowe najczęściej ulegają awariom i w jaki sposób można to wykryć? Czy objawy zużycia podzespołów utrudniają pracę komputera?

Awaria lub zużycie poszczególnych podzespołów komputerowych zmusza użytkownika komputera do jego naprawy lub zupełnej wymiany. Niestety, samodzielne wymienianie niektórych elementów komputera może sprawić, że tylko mocniej go uszkodzimy. Dlatego w przypadku wykrycia awarii lub zauważenia pierwszych objawów awarii jednego z elementów – warto zanieść sprzęt do profesjonalnego serwisu. Specjaliści zadbają o to, aby zużyte podzespoły wymienić na nowe. Jakie awarie podzespołów najczęściej występują? Gdzie można wymienić uszkodzone elementy komputera? 

Zasilacz – najczęstsza awaria sprzętów komputerowych 

Wiele osób, które posiada komputer stacjonarny skarży się na problem z zasilaczem. Nic w tym dziwnego – brak możliwości uruchomienia urządzenia skutecznie utrudnia codzienną pracę oraz zwyczajne korzystanie z dostępu do internetu czy ulubionych programów telewizyjnych. Po czym poznać, że zasilacz uległ awarii i konieczna jest jego naprawa lub wymiana na nowy? 

Urządzenie z zepsutym zasilaczem nie uruchamia się w żaden z możliwych sposobów. Do pierwszych z nich należy uruchomienie komputera włącznikiem znajdującym się w widocznym miejscu urządzenia, a jeśli to nie pomaga warto uruchomić go włącznikiem na tylnej obudowie. Jeśli żadna z tych czynności nie pomoże, a komputer nie uruchomi się nawet po włączeniu listwy zasilającej, oznacza to, że zasilacz jest do wymiany. 

Procesor – po czym poznać, że jest uszkodzony? 

Problemy z procesorem są bardzo łatwe wykrycia – nawet dla przeciętnego użytkownika komputerowego. Wystarczy, że urządzenie nie uruchomi się w pełni. Co prawda zasilacz pozwoli na uruchomienie całego komputera, ale nie będzie można na nim zupełnie nic zrobić. Z dużym prawdopodobieństwem urządzenie będzie działać w ograniczonym stopniu, co będzie można zaobserwować poprzez świece diody lub dźwięki wydobywające się z wiatraka

Samodzielna wymiana procesora jest trudna i niekiedy wymaga specjalnych umiejętności. Warto w tym przypadku oddać komputer do serwisu, gdzie procesor zostanie sprawnie wymieniony na nowy. 

Karta graficzna – objawy awarii 

Bez poprawnie działającej karty graficznej żaden wyświetlacz nie będzie spełniał swoich funkcji. Dlatego wszystkie zaobserwowane anomalie, w tym inny obraz niż zwykle, zupełny brak obrazu lub dziwne dźwięki wydawane przez urządzenie, mogą świadczyć o uszkodzeniu się karty graficznej. Nierzadko również obraz jest podzielony na kilka części, co z pewnością utrudnia korzystanie z komputera lub charakteryzuje się niską rozdzielczością ekranu. W większości przypadków wystarczy zaktualizować wszystkie sterowniki i obraz wraca do normalnego stanu, ale niekiedy karta graficzna jest już na tyle zużyta, że konieczna jest jej wymiana na nową. 

Płyta główna – dlaczego warto od razu ją wymienić? 

Płyta główna to jeden z najważniejszych podzespołów komputerów stacjonarnych. Bez niej swobodne korzystanie ze sprzętu jest wręcz niemożliwe. Pomimo tego, że płyta nie ulega awariom zbyt często, o usterce może świadczyć przegrzewanie się sprzętu czy niebieski ekran tuż po uruchomieniu komputera. O problemach z płytą główną może świadczyć również samoistne resetowanie się urządzenia czy braku połączenia przez wejścia USB lub HDMI

We wszystkich tych problemach zapewnia wsparcie serwis komputerowy Nano Serwis.