Jak nie dopuścić do pojawienia się wirusa na dysku komputera?

Serwis komputerowy

Jak nie dopuścić do pojawienia się wirusa na dysku komputera?

Usługi IT Wrocław

Wirus komputerowy to niewielki program, który posiada właściwość rozprzestrzeniania się między komputerami i zakłócania ich pracy. Jest w stanie uszkodzić bądź usunąć dane zgromadzone na dysku komputera, dlatego tak istotne jest podjęcie kroków niezbędnych do właściwej ochrony sprzętu komputerowego przed jego działaniem.

Co można zrobić, by na naszym komputerze nie pojawił się wirus?

Wirusy niezwykle często rozpowszechniane są przez załączniki wysyłane w wiadomościach. W celu ochrony komputera przed wirusami, jego użytkownik powinien więc przede wszystkim zachowywać maksymalną ostrożność i powstrzymać się od otwierania załączników, co do których pochodzenia nie ma pewności. Wirusy mogą rozprzestrzeniać się także w plikach pobieranych z Internetu, dlatego ważne jest, by pobierać programy wyłącznie z zaufanych witryn. W celu sprawdzenia, czy dany program jest godny zaufania, można wpisać jego nazwę w wyszukiwarkę internetową – w razie zawierania przez program oprogramowania szpiegującego, inni użytkownicy najprawdopodobniej dokonali już odpowiedniego zgłoszenia. By uchronić komputer przed wirusami, należy ponadto:

 • dokładnie czytać wszystkie ostrzeżenia zabezpieczeń, umowy licencyjne oraz zasady zachowania poufności związane z pobieranym oprogramowaniem,
 • zamykać podejrzane wyskakujące okna przy pomocy znaku „x” lub skrótu klawiszowego Alt+F4, zamiast klikać „OK”, „Wyrażam zgodę” lub podobnie opisane przyciski,
 • korzystać ze standardowego konta użytkownika zamiast z konta administratora.

Usługi IT Wrocław

Narzędzia i programy antywirusowe

Poza zachowaniem zasad bezpieczeństwa w trakcie korzystania z komputera, w celu uchronienia dysku przed działaniem złośliwego oprogramowania szpiegującego warto zainstalować program antywirusowy. Programy antywirusowe stanowią najskuteczniejszą obronę przed wirusami, zapobiegają bowiem już samemu przedostawaniu się wirusów do komputera. Dbają o aktualizację niezbędnych elementów systemu i sprawują kontrolę nad przepływem danych w internecie.

W wypadku, gdy wirus przedostanie się do komputera, programy antywirusowe umożliwiają czyszczenie zainfekowanego dysku.

Wśród najlepszych programów służących do wykrywania, zapobiegania, usuwania i neutralizowania szkodliwych programów i aplikacji można wymienić:

 • Bitdefender,
 • Norton 360 Deluxe,
 • McAfee Total Protection,
 • Kaspersky Internet Security.

Szkolenia z ochrony przeciwwirusowej dla pracowników firm

W celu zapewnienia ochrony przeciwwirusowej komputerom wykorzystywanym w pracy biurowej, przydatne może okazać się szkolenie dla pracowników firmy z zakresu bezpieczeństwa IT. Szkolenia tego typu przeznaczone są dla nietechnicznych pracowników biurowych i służą zwiększeniu świadomości bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz wykształceniu umiejętności reagowania na zagrożenia. Przebieg szkolenia i wykorzystane w nim materiały są przystosowane do potrzeb osób posiadających podstawową znajomość obsługi komputera. Zdobyta wiedza pozwala pracownikowi chronić siebie oraz firmę wraz z jej własnością intelektualną przed cyberatakami.

Co zrobić, gdy dysk komputera został zainfekowany przez wirus?

W sytuacji, w której dysk komputera został zainfekowany przez wirus, konieczne jest jak najszybsze usunięcie złośliwego oprogramowania. Zadanie to często bywa trudne, lecz użycie właściwych narzędzi powinno pozwolić na pozbycie się intruzów. W walce z wirusami warto postępować według ustalonego scenariusza, wykonując następujące czynności krok po kroku:

 1. Odłączyć komputer od Internetu i sieci lokalnej.
 2. Uruchomić komputer w trybie awaryjnym (w sytuacji, gdy system operacyjny nie chce wystartować).
 3. Przeskanować komputer przy pomocy programu antywirusowego.
 4. Postępować zgodnie z wytycznymi producenta programu antywirusowego.
 5. W razie problemu z usunięciem złośliwego oprogramowania sprawdzić stronę internetową producenta programu antywirusowego w poszukiwaniu wskazówek lub skontaktować się z producentem poprzez wysłanie opisującej problem wiadomości.

Ostatecznym rozwiązaniem w walce z wirusem na komputerze jest sformatowanie dysku twardego i ponowne zainstalowanie systemu wraz ze wszystkimi sterownikami i programami. Przed wykonaniem tego ruchu warto jednak skorzystać z usług IT oferowanych przez profesjonalne firmy.

Usługi IT Wrocław

Usługi IT we Wrocławiu

Mieszkańcy okolic stolicy Dolnego Śląska mogą skorzystać z profesjonalnych usług IT we Wrocławiu polegających na rozwiązywaniu problemów technicznych i pokazywaniu sposobu radzenia sobie z aktualizacjami oprogramowania oraz ich konfiguracją. Firmy świadczące usługi IT we Wrocławiu oferują zarówno pełną, jak i częściową obsługę sprzętu komputerowego. Klienci mogą skorzystać albo z pomocy na żądanie z płatnością za każdą rozpoczętą godzinę pracy, albo z obsługi częściowej lub pełnego wsparcia wykonywanego w ramach zakupionego abonamentu. Profesjonalne usługi IT we Wrocławiu obejmują między innymi zdalną pomoc techniczną, pomoc w siedzibie klienta, serwisowanie sprzętu oraz zarządzanie serwerami, bezpieczeństwem dostępu i kopiami wrażliwych danych.