Awaria komputera – jak rozpoznać problem?

Serwis komputerowy

Awaria komputera – jak rozpoznać problem?

profesjonalny serwis komputerowy

Obecnie komputery są nieodłączną częścią życia większości ludzi. Mogą to być niewielkie i ekonomiczne urządzenia, sprawdzające się znakomicie w pracy biurowej lub oglądaniu filmów, ale również bardzo wydajne maszyny, będące narzędziem pracy grafików, programistów, a także źródłem rozrywki dla graczy komputerowych. Jednak każdy komputer bez względu na jakość, wydajność oraz cenę zastosowanych w nim podzespołów, może ulec awarii. Problemem może być uszkodzony podzespół, ale także błąd w oprogramowaniu, który destabilizuje pracę komputera. 

Jakie są najczęstsze awarie komputera i jak je rozpoznać?

  1. Zasilacz jest jednym z najważniejszych elementów komputera. Odpowiada za zasilanie wszystkich podzespołów. Od jego jakości oraz wydajności zależy stabilność pracy całego zestawu. Awaria zasilacza może objawiać się brakiem reakcji po wciśnięciu przycisku zasilania na obudowie komputera. W takim przypadku prawdopodobnie konieczna będzie wymiana zasilacza na nowy, ale najpierw warto podłączyć go do innego komputera, aby upewnić się, czy na pewno to on jest źródłem awarii. Problemy ze stabilnością pracy innych podzespołów również mogą być spowodowane awaria zasilacza. W przypadku jego niestabilnej pracy następują wahania napięcia, co może skutkować uszkodzeniem innych podzespołów. 
  2. Pamięć RAM potrafi dość często sprawiać problemy, szczególnie w komputerach, które poddawane są regularnie mocnemu obciążeniu. Jednak awaria pamięci RAM jest dość prosta do rozpoznania. Najczęściej objawia się problemami z uruchomieniem komputera, przykładowo komputer po uruchomieniu wydaje krótkie sygnały dźwiękowe, a następnie się wyłącza. W takiej sytuacji bardzo prawdopodobne jest, że źródłem problemu jest właśnie pamięć operacyjna. Warto wyciągnąć kość pamięci ram i włożyć ją do innego gniazda, w ten sposób można wykluczyć awarię samego gniazda. Jeśli pamięć RAM nie działa w innym gnieździe na płycie głównej, najprawdopodobniej konieczna będzie wymiana pamięci.
  3. Dysk twardy to główny magazyn wszystkich danych zapisanych na komputerze. Jego uszkodzenie objawia się najczęściej brakiem jego widoczności w systemie lub problemami z uruchomieniem komputera w przypadku, gdy system zainstalowany był na uszkodzonym dysku. Awarie dysków twardych są często niespodziewane, dlatego warto zadbać o tworzenie kopii zapasowej najważniejszych plików, aby uchronić się przed ich utratą. Oczywiście odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku w większości przypadków jest możliwe, ale jest to dość kosztowna usługa. 

usługi profesjonalnego serwisu komputerowego

4. Karta graficzna odpowiada za generowanie obrazu na monitorze komputera. Jej awaria może objawiać się brakiem obrazu na monitorze lub występowaniem artefaktów, czyli kolorowych pasków lub kropek na ekranie monitora. Problemy z chłodzeniem lub sterownikami karty graficznej mogą objawiać się spadkiem jej wydajności, co na pewno odczują gracze.

5. Płyta główna jest elementem łączącym wszystkie pozostałe podzespoły w całość. Jej awaria w większości przypadków objawia się brakiem reakcji ze strony komputera po wciśnięciu przycisku zasilającego. W takim przypadku konieczna może okazać się jej wymiana. Nowoczesne płyty główne posiadają niewielkie wyświetlacze, które podają kod błędu w sytuacji awarii płyty głównej.

6. Oprogramowanie bardzo często jest główną przyczyną awarii komputera. Może prowadzić do problemów ze stabilnością pracy podzespołów, ograniczać wydajność komputera i wprowadzać ogólny bałagan w jego działaniu. Na szczęście awarie tego typu można w większości przypadków łatwo i szybko naprawić. Najczęściej pomaga aktualizacja sterowników, systemu lub formatowanie partycji systemowej i ponowna instalacja systemu.

W części przypadków, osoby znające się na komputerach mogą sobie samodzielnie poradzić z awarią, Jednak w przypadku innych osób lub bardziej zaawansowanych awarii warto skorzystać z usług informatycznych we Wrocławiu, proponowanych przez profesjonalny serwis komputerowy Aitik.