Komputer stacjonarny – kiedy oddać go do naprawy
Stacjonarny komputer to przeżytek i niemodny gadżet? Nic bardziej mylnego. Komputery stacjonarne to urządzenia, które sprawdzają się do pracy w biurze i podczas rozrywki w domu. To uniwersalne sprzęty, które często cieszą się zdecydowanie lepszymi parametrami niż przenośne laptopy. Zdarza się jednak, że w nawet w najlepszym komputerze stacjonarnym dla gracza wystąpią pewne usterki. Wśród najpopularniejszych usterek topowe miejsca zajmuje zepsuta karta graficzna, uszkodzenie płyty głównej, utrata pamięci operacyjnej RAM czy niedziałający port. Czy zawsze trzeba oddać komputer stacjonarny do naprawy?
Popularne usterki w komputerach stacjonarnych
W obecnych czasach komputer jest symbolem. Pracy, rozrywki, spędzania wolnego czasu, hobby. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest potrzebny do normalnego funkcjonowania. Komputer stacjonarny to rodzaj komputera, który zwykle stoi na biurku i składa się z trzech części: monitora, klawiatury i jednostki systemowej. Jakie usterki pojawiają się w komputerach stacjonarnych najczęściej?
Uszkodzenia matrycy
Brak obrazu w komputerze to problem, z którym przyszło się zmierzyć wielu osobom. Mechaniczne uszkodzenie matrycy jest bowiem jedną z najczęściej zgłaszanych usterek w działaniu komputera stacjonarnego. Może objawić się częściowym zanikiem obrazu lub nawet utratą widoczności na całym monitorze. Uszkodzenie matrycy to poważny problem, z którym należy się zgłosić do serwisu komputerowego po pomoc. Jednocześnie trzeba się przygotować na duże koszty, które wiążą się z koniecznością zakupienia nowej części i jej zamontowaniem.
Niedziałający port USB
Komputery stacjonarne posiadają porty USB w jednostkach napędowych. Jednym z często zgłaszanych problemów jest niedziałający port USB, ale czasami pojawia się także problem z wejściem na słuchawki. Niedziałający port może wynikać z intensywnej eksploatacji i dużej częstotliwości korzystania z portu. Gniazdo może jednak zostać uszkodzone także np. w wyniku nieuwagi lub nierozsądnych prób dopychania USB do gniazda. Porty są bardzo delikatne i narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, dlatego zawsze należy zachować czujność przy wkładaniu np. pendrive’ów. Niedziałające porty USB zwykle da się naprawić w serwisie, dlatego nie warto podejmować prób samodzielnej naprawy portów, ponieważ często jest to tylko działanie chwilowe.
Problem z napędem CD-ROM
Komputery stacjonarne, w porównaniu do nowszych modeli laptopów, cieszą się tą zaletą, że posiadają napędy CD-ROM. Dzięki temu możliwe jest oglądanie filmów czy granie w gry. Napęd umożliwia także bezproblemową instalację wielu programów. Często niespodziewanie Windows przestaje widzieć napęd na płyty i nie odczytuje informacji z płyty CD czy DVD. Może to oznaczać błąd związany z działaniem oprogramowania Windows lub usterki mechaniczne komputera. Są to dwie sytuacje, które zmuszają do wizyty w serwisie komputerowym, ponieważ nie da się ich łatwo rozwiązać. Naprawa napędu lub jego wymiana zwykle nie trwają długo, ale wykrycie błędów systemowych może wymagać dodatkowo pobrania nowej aktualizacji systemu czy instalacji potrzebnych programów.
Uszkodzony dysk twardy w komputerze
Dysk twardy stanowi jądro komputera. Jego awaria sprawia, że konieczne jest sprawdzenie, czy dysk jest widoczny w BIOSie. Dysk stanowi podstawowy element działania każdego komputera, który pozwala na gromadzenie różnej ilości treści, multimediów itp., a także szybki dostęp do zgromadzonych i przechowywanych danych. Usterki dysku twardego w komputerze stacjonarnym sprawiają, że traci się dostęp do danych, dlatego nie warto czekać ze zgłoszeniem się do serwisu komputerowego. Uszkodzenia dysku mogą być różne: mechaniczne, elektryczne, logiczne czy fizyczne. Specjaliści określą przyczynę problemu i zaproponują najlepsze rozwiązanie.
Uszkodzona płyta główna
Częstym i dosyć poważnym problemem jest także uszkodzona płyta główna. W wyniku takiej usterki komputera nie da się włączyć, ponieważ mimo prób, sprzęt nie chce się uruchomić. Jest to znak, że płyta główna może być poważnie uszkodzona. Płyta główna to dosyć delikatny element, do którego podłącza się inne podzespoły. Zdarza się, że awarii ulegają któreś z nich. Jeśli komputera się nie włączyć i podejrzeniem jest uszkodzenie płyty głównej w komputerze stacjonarnym, nie warto czekać i powierzyć wymianę starej płyty głównej na nową w profesjonalnym serwisie komputerów.