Co mi da zasilacz UPS?

Serwis komputerowy

Co mi da zasilacz UPS?

zasilacz awaryjny ups

Zasilacze awaryjne, czyli popularne zasilacze UPS to urządzenia, które pozwalają na większe bezpieczeństwo korzystania ze sprzętów elektrycznych. Zasilacz bezprzerwowy UPS do komputera np. do domu utrzymuje zasilanie urządzeń elektrycznych podczas zaniku zasilania z sieci lub w przypadku innych nieprawidłowości. Jakie zalety ma korzystanie z zasilaczy UPS?

Zasilacz UPS – co to?

Zasilacz UPS to skrót od uninterruptible power supply, co oznacza zasilacz bezprzerwowy. Jest to rodzaj zasilacza awaryjnego, który najczęściej jest wyposażony w akumulator, dzięki któremu możliwa jest praca urządzenia elektrycznego w domu czy biurze nawet w przypadku problemów z energią elektryczną z sieci. Zasilacze UPS stosuje się do wielu urządzeń, ale najpopularniejsze są zasilacze UPS do komputera, które zapobiegają utracie danych operacyjnych urządzenia.

Zasilacz UPS – zalety

Zasilacze bezprzerwowe można podzielić na dwa typy. Są to zasilacze online i zasilacze offline. Jaki model zasilacza wybrać?

Zalety stosowania zasilaczy online:

  • takie modele są bardzo odporne na różne zakłócenia, które wynikają z napięcia wejściowego,
  • wyróżniają się brakiem jakichkolwiek przerw w napięciu wyjściowym,
  • posiadają wbudowany specjalnie zaprojektowany układ, służący do poprawy współczynnika mocy urządzenia.

Zalety zasilaczy offline:

  • ich budowa składa się z mniejszej ilości części, co przekłada się na niski koszt początkowy, ale też na niskie koszty eksploatacji,
  • specyfika technika zapewnia niezawodność,
  • hałas z urządzenia słychać tylko wtedy, gdy falownik działa w trybie awaryjnym,
  • niewielkie straty energii oraz trwałość na niską temperaturę.

Zasilacz UPS do komputera stacjonarnego na brak prądu

Wystąpienie anomalii pogodowych czy długotrwałe braki zasilania to często sytuacje losowe. Są jednak sposoby na to, aby się przed nimi chronić. Przepięcia czy braki zasilania są bardzo szkodliwe dla urządzeń elektrycznych, a konkretniej, dla przechowywanych na nich danych. Zasilacze UPS doskonale sprawdzają się do ochrony przed utratą zasilania, długotrwałym brakiem zasilania, skokami napięć czy przepięciami. Zasilacze UPS zwykle stosuje się w biurach, ale coraz większa świadomość społeczeństwa sprawia, że świadomi konsumenci rynku, kupują zasilacze UPS także do domu. Niewielkie i nowoczesne nie tylko chronią, ale też pozwalają na pobór prądu nawet w przypadku awarii energii elektrycznej. 

zasilacz awaryjny ups

Ochrona przed skokami napięcia – dlaczego jest ważna?

Produkty projektowane z myślą o ochronie przepięciowej chronią przed uszkodzeniami różnych urządzeń elektrycznych, wśród których szczególne miejsce zajmują komputery stacjonarne w domu, czy w biurach. Ochrona przed skokami napięcia jest ważna z wielu powodów. Przede wszystkim chroni przed utratą danych pamięci operacyjnej. Uszkodzenia w sieci mogą spowodować różne wydarzenia, np. uderzenia piorunów. Ochrona napięcia dzięki zasilaczom UPS pozwala na bezpiecznie korzystanie ze sprzętu w czasie wyładowań atmosferycznych bez obaw o utratę danych. Jest to szczególnie istotne, zwłaszcza jeśli sprzęt należy do klasy drogich urządzeń, których ilość w gospodarstwach domowych w ciągu ostatnich lat znacznie wzrosła. Ochrona przed skokami napięcia daje większe poczucie bezpieczeństwa, a także nie naraża na duże straty finansowe. Chroni też przed nerwowymi sytuacjami, które mogą wynikać np. ze strachu czy lęku w przypadku awarii.

Brak zasilacza UPS – jak spadki napięcia wpływają na sprzęt?

Zwykle w gniazdkach sieci elektrycznej jest napięcie 230V, które uznaje się za normalne napięcie sieci domowych. Budowa, konstrukcja i komponenty sprzętów elektrycznych nie radzą sobie z utrudnieniami, jakie mogą się pojawić w wyniku awarii prądu. W konsekwencji narażają na utratę ważnych danych, różnego rodzaju uszkodzenia np. karty sieciowej, a nawet zepsucie się płyty głównej w komputerze. Brak skutecznej ochrony sprawia, że wrażliwe na awarie urządzenia elektryczne są podane na szybsze zniszczenie. Zasilacze bezprzewodowe dostarczają napięcie 230V, dzięki czemu urządzenia, do których jest podpięty zasilacz, są chronione z niewrażliwego na warunki zewnętrzne czy zaniki napięcia, sytuacje.